LA MULTI ANI ROMANI !

 

STEAG

           Ziua nationala a tarii noastre este ziua noastra a tuturor celor ce  “din mila Sfantului, facem umbra pamantului”  romanesc. 

            Ne gandim plini de recunostinta la milioanele de romani care s-au jertfit intr-o forma sau alta, in decursul istoriei, pentru ca noua celor de azi sa ne fie bine .

             DOAMNE   OCROTESTE-I   PE ROMANI !

Acest articol a fost publicat în Diverse. Salvează legătura permanentă.

2 răspunsuri la LA MULTI ANI ROMANI !

  1. Ion Banica spune:

    Da, a mai fost o data Ziua Naţională.Dar a fost ea oare pentru toţi fiii ei, de-acum şi de mai demult? Se pildă, în 1938, mumai cu o zi şi o noapte înainte, Căpitanul şi încă 13 români au fost arestaţi. Strangulaţi, apoi împuşcaţi din spate ( ca să se sustina că au vrut să evadeze!), apoi aruncaţi într-o groapă comună, adâncă de 4 m , apoi s-au vărsat 15 damigene de vitriol, iar apoi s-a turnat o placă de beton de 3’ tone şi s-a acoperit totul cu vegetaţie…Vezi : http://roncea.ro/tag/casa-verde/ Avem dreptul să uităm? “ Din valul ce ne bântuie” , poate că Preacurata, Crăiasa noastră, să ne fie “ Scut de întărire” şi “ Zid de mântuire”. Oare de ce la acest neam al nostru, aproape, în orice epocă , găsim martiri şi de ce admitem alternanţa martir/ trădător ( pentru acelaşi român !, vezi generalul Antonescu). Şi de ce oameni care au dus o viaţă de sfinţenie sunt huiliţi )( Vezi: http://www.marturisitorii.ro/2014/09/13/la-picioarele-lui-iisus-viata-si-moartea-capitanului-miscarii-legionare-corneliu- ?Nu este scris în Biblie: Matei 6:14-15. “Tatăl vostru ceresc vă va ierta dacă şi voi îi iertaţi pe cei care păcătuiesc împotriva voastră; însă dacă voi refuzaţi să-i iertaţi, nici El nu vă va ierta”. Şi: Matei 18:21-22. “Atunci Petru s-a apropiat de El şi I-a zis: “Doamne, de câte ori să iert pe fratele meu când va păcătui împotriva mea? Până la şapte ori?” Isus i-a zis: “Eu nu-ţi zic până la şapte ori, ci până la şaptezeci de ori câte şapte Şi : „Dacă iertaţi oamenilor greşelile lor, şi Tatăl vostru cel ceresc vă va ierta greşelile voastre. .” Matei 6:14 Şi: Nu judecaţi, şi nu veţi fi judecaţi; nu osândiţi, şi nu veţi fi osândiţi; iertaţi, şi vi se va ierta. Luca 6:37. Şi:Marcu 11:26 Dar, dacă nu iertaţi, nici Tatăl vostru care este în ceruri nu vă va ierta greşelile voastre.”. Să dea Dumnezeu să avem sufletul deschis pentru iertare, pur şi simplu! Mai ales că ni se cere iertare pentru cei care nu o mai cer! Prof. pens. Ion Banica

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Poți folosi aceste etichete HTML și atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>